dd-logo

Dračí doupě je nejrozšířenější hra na hrdiny v České republice. Při hraní na hrdiny si představuješ, že jsi hrdinou dobrodružného fantastického příběhu. Je to lepší než knihy nebo filmy. Společně se svými přáteli vytváříš příběh, který jakoby pocházel z pera Tolkiena nebo Eddingse. Tvoje představivost tě přenese do světa elfů a čarodějů, barbarů a bojovníků a jen na tobě záleží, zda se v něm staneš udatným válečníkem, lstivým hobitem nebo mocným mágem.

Dračí doupě je česká fantasy hra na hrdiny, kterou v roce 1990 vytvořilo nakladatelství Altar, ale mnoho lidí si ji přizpůsobilo dle vlastních požadavků. Hra z části vychází z americké hry na hrdiny Dungeons & Dragons (členění příruček; některé položky v bestiáři; rasy až na krolla a kudůka; povolání – chybí kněz).

Dračí doupě patří mezi klasické papírové (nepočítačové) hry na hrdiny. Jeden z hráčů, tzv. Pán jeskyně (PJ), před hrou připraví úvodní příběh, mapy apod. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.), celá družina pak dohromady putuje světem vytvořeným PJ s cílem splnit přijaté úkoly, získat peníze a slávu. Obecně neexistují limity, co hráči mohou a nemohou, o následcích jejich činů rozhoduje PJ, některé běžné herní situace (boj, sesílání kouzel, využívání zvláštních schopností apod.) se řeší na základě číselných tabulek uvedených v pravidlech a prvku náhody – hodů kostkami. Používají se kostky klasické šestistěnné (k6) a o něco netradičnější desetistěnné (k10) a občas i osmi- či čtyřstěnné. Procentní hod se řeší buď dvojitým hodem desetistěnnou kostkou, či použitím kostek dvou (pro odlišení existuje speciální procentuální kostka s čísly na stěnách po desítkách). Hraje se na čtverečkovaném, hexovém nebo prázdném papíře, popřípadě bez něj.

dd-kostky

Podrobná pravidla Dračího Doupě jsou velmi rozsáhlá a popsány v tří knihách pro Pána Jeskyně, a tří knihách pro ostatní hráče, které mají dohromady kolem 550 stran.

dd-mapa

dd-denik